חגיגת קיץ 2021

7 קורסים בני 3 ימים

לאמני בובות, מספרי סיפורים, שחקנים, אנשי חינוך, יוצרים ומטפלים

היקף כל קורס 20 שעות

טבלת הקורסים

קורסמנחהתאריךשעה
1.סדנת אמן עם הבובנאית והיוצרת הבינלאומית
יעל רסולי
יעל רסולייום שלישי-רביעי-חמישי
29-27 ליולי
16:00 – 21:00
2.בובות בבית חוליםאביטל דבורייום שלישי-רביעי-חמישי
3-5 לאוגוסט
16:00 – 21:00
3.הבובה שלצידי -
מדיאלוג חופשי למופע יחיד
מוטי ברכריום ראשון-שני-שלישי
8-10 לאוגוסט
16:00 – 21:00
4.קורס בזום
תיאטרון חפצים - תיאטרון שולחן
ד"ר פטריסיה אודונובןיום שלישי-רביעי-חמישי ראשון-שני
10, 11, 12 , 15, 16 לאוגוסט
17:00 – 20:00
5.מפלונטר לקשר-
תקשורת באמצעות בובות בחינוך ובטיפול
אסתי אוסובסקייום רביעי-חמישי-שישי
13-11 לאוגוסט
10:00 – 15:00
(יום שישי
9:00 – 14:00)
6.תרפיה דרך כלי התיאטרון
(בשילוב בובות)
עליזה בן יהודהיום ראשון-שני-שלישי
17-15 לאוגוסט
16:00 – 21:00
7.תיאטרון קופסא -
דמויות נעות ותפאורות מתחלפות
גילי אולמר-קוזיןיום רביעי-חמישי-שישי
20-18 לאוגוסט
10:00 – 15:00
(יום שישי
9:00 – 14:00)

קורס מספר 1

סדנת אמן עם יעל רסולי

מנחה יעל רסולי
יום שלישי-רביעי-חמישי 27 – 29 ליולי 2021
בשעה 16:00 – 21:00

 

 

 יעל רסולי

בימאית תיאטרון, שחקנית, זמרת ובובנאית ילידת ירושלים. שפת התיאטרון הייחודית שלה מבוססת על גישה בין תחומית, דרכה היא נוגעת בנושאים מורכבים ומושתקים בחברה. לצד ביקורות משבחות מעיתונים מהחשובים בתחום התיאטרון בישראל, באירופה, ארה"ב, במזרח הרחוק ובדרום אמריקה, קבלה יעל פרסים בינלאומיים על עבודתה כבמאית ועבודותיה נבחרו לפתוח פסטיבלים בתחום התיאטרון מהגדולים והחשובים בעולם. הופעותיה הועלו במאות פסטיבלים ותיאטראות ב – 30 ארצות.
עבודותיה מאופיינות בשפה אישית ייחודית. בכל אחת מיצירותיה בונה יעל באופן קפדני ולא מתפשר שפה בימתית חדשה ונועזת. מאז תחילת הקריירה שלה, היא יוצרת בעקביות מופעים רב תחומיים המאתגרים ומרחיבים את גבולותיה המוכרים של החוויה התיאטרלית.
www.yaelrasooly.com

 
אתגר קרת על ההצגה פייפר קאט

"ההצגה של יעל רסולי הנה מקרה נדיר שבו דמיון פרוע ויכולת אלתור מרשימות משולבות במחשבה קפדנית והשקעה. האהבה למדיום שניכרת בכל אחת מהסצינות הזכירה לי שישנן חוויות מסויימות שיכולות להתקיים רק באולם התיאטרון …"

 

על הסדנה בהנחייתי

"אחת המטרות המרכזיות בעבודתי המשותפת עם קבוצה היא להעביר את הפוקוס לתהליך היצירה עצמו להבדיל מהמרדף אחר התוצאה. בעבודתינו המשותפת בסדנה נגלה איך לפתח את היחסים השונים בין הפרפורמר.ית לחפץ, לחומר או לבובה. נבדוק איך הקשר הזה מהדהד ומניע את לב הסיפור. נצלול יחד למרחב של המצאתיות, משחקיות, אלתור ולקיחת סיכונים. נכיר בחשיבות של הבילתי נודע בתהליך ונתחבר לצורת עבודה מהירה, אינטואיטיבית ופתוחה לגילויים. נרקוד, נשיר, נצייר, נפעיל, נכתוב, נשחק ונביים. וכמובן, נתעקש על הנאה.
דגש מיוחד יושם על שימוש בקול, דיבור ושירה. נבדוק איך עבודה עם פס קול בשילוב בובות וחפצים מוסיפה מימד דרמטורגי ליצירה. המטרה שלי היא לתת לכם כלים עבודה על מופע יחיד בשילוב עין חיצונית. כל משתתף.ת יפתח תרגיל סולו בתמיכת הקבוצה. אשמח להיפגש!


קורס מספר 2

בובות בבית חולים

מנחה אביטל דבורי

יום שלישי-רביעי-חמישי 5-3 לאוגוסט 2021
בשעה 16:00–21:00

סביבת בית חולים שונה מסביבה רגילה. החולה הלבוש במדי בית החולים חווה תחושות של חרדה ופחד, היעדר שליטה וחוסר ביטחון לגבי העתיד הלא ידוע. הבובות הן כלי באמצעותן ניתן לשנות את נקודת המבט על המציאות, להביא לידי ביטוי מצבים רגשיים מורכבים ולשחק איתם באופן שיעצים את המטופל ויזכיר לו את עצמו מעבר למחלתו. לבובות יש יכולות פנטסטיות דרכן נוצר הקסם הן במרחב האמנותי והן במרחב הטיפולי.  הבובות מסוגלות להישבר ממצוקה, להישרף בכאב, לעוף משמחה. הן חומר. והחומר בידי היוצר.

האם הפעלת בובה בביה"ח שונה מהפעלת בובה בתיאטרון? איך הבובה תיצור קשר עם אדם שאיננו מכירים? ומי אני כשאני מפעילה את הבובה במרחב בית חולים?

בקורס נלמד את שפת הבובות ככלי ביטוי שבאמצעותו נרחיב את אמצעי המבע והאפשרות לספר את הסיפור באמצעים לא מילוליים. הסדנה מיועדת לאנשים המתעניינים בהפעלת בובות אישית ואינטימית במרחב משחקי בעל השפעה תראפויטית.

 מנושאי הלימוד

 • הפעלת בובה – נשימה, תנועה וקול
 • הקשבה, תגובה יצירתית ומשחקיות
 • אימפרוביזציה עם בובה בהשראת הסביבה והנוכחים בה
 • שימוש בבובה ככלי ליצירת תקשורת אישית עם מטופל
 • יחסי מפעיל-מופעל והשפעתם על המטופל
 • הדגמת סיפורי מקרה וצפייה בקטעי וידאו

  

אביטל דבורי

ליצנית רפואית במסגרת פרויקט רופאי חלום משנת 2003 בבית חולים העמק ובבית חולים מאיר. חברה בצוות ההכשרה של ליצנים רפואיים חדשים לפרויקט רופאי חלום. מורה ומנחה סדנאות בארץ ובעולם באוניברסיטאות , בתי חולים ותיאטראות. מלמדת תיאטרון בובות, תיאטרון קרקס, ליצנות וטרנספורמציה באמצעות הליצן הפנימי.  יוצרת עצמאית של הצגות ומופעים ומופיענית.


קורס מספר 3

הבובה שלצידי
מדיאלוג חופשי למופע יחיד

מנחה מוטי ברכר

יום ראשון-שני-שלישי 10-8 לאוגוסט 2021
בשעה 16:00 -21:00

אני על הבמה והבובה לצידי. היא שואלת אני עונה. היא מתווכחת, מעבירה ביקורת, מנהלת משא ומתן יש לה דעה על כל דבר  ובעיקר מותר לה להגיד הכל. האם היא מבטאת את דעתי? איזה קולות היא מבטאת באישיות שלי? האם היא האלטר אגו שלי?

לדיבור דרך הבובה יתרונות רבים. הוא מאפשר אילתור וחופש ביטוי ללא מעצורים. אירוע  מילולי שמתרחש כאן ועכשיו, לעיתים הומוריסטי, דרמטי או סטירי, עדכני ועכשווי שמשחרר את הדמיון ויוצר שיח פתוח בין הדמות למפעיל. איך הופכים את כל זה להצגת יחיד? איך ניתן לעבד חוויות מחיי היום יום למונולוג בימתי שמשלב בובות?

במהלך הקורס נבנה דגם בסיסי של בובה "מדברת", נבחן שיטות הפעלה ונתרגל כתיבה של טקסטים בימתיים בהשראת דיאלוג עם בובה. נלמד ליצור דמויות אלטר-אגו המבוססות על צדדים שונים באישיות שלנו ונתנסה בטכניקות לבניית מופע יחיד. כמו כן ניחשף ליוצרים מרכזיים הפועלים בסגנון זה.

 

מנושאי הלימוד

 • בניית דגם בסיסי של בובה "מדברת"
 • טכניקות להפעלת בובות "מדברות"
 • כתיבת טקסטים בימתיים בהשראת דיאלוג עם בובה
 • דיבוב בובה והתאמת גוף ושפתיים לאופן הדיבוב
 • חלוקת קשב בימתי בין המפעיל לבובה
 • חשיפה ליוצרים מרכזיים הפועלים בסגנון

 מוטי ברכר

בובנאי, שחקן-יוצר ומורה. עיקר פעילותו מתרכזת בנקודות המגע בין שדות האמנות, החינוך, הבמה והמסך. מופעי הבובות של של ברכר שואבים השראה מאמנות  ומאירועים אקטואליים והיסטוריים.  ברכר כתב פינות סאטיריות בטלוויזיה ושיחק בסדרות הטלויזיה "סרוגים" ו"שטיסל", העלה מופעים ומיצגים למבוגרים ולילדים ויזם פרויקטים קהילתיים.     


קורס מספר 4

תיאטרון חפצים - תיאטרון שולחן

קורס קיץ בזום

5 מפגשים בזום בני 3 שעות

מנחה ד"ר פטריסיה אודונובן

 יום שלישי-רביעי-חמישי, ראשון-שני
12-11-10, 16-15 לאוגוסט 2021
בשעה 17:00 – 20:00

איך חפץ מדבר? האם יש לו רגשות? רצונות, שאיפות…? תיאטרון חפצים כשמו כן הוא: תיאטרון ששחקניו הם חפצים יומיומיים. במקום להשתמש בחפצים למטרה שלה הם נועדו, החפצים הופכים לדמויות או דימויים בהצגה.  החפץ משתחרר מתפקידו המסורתי כאביזר ולוקח חלק פעיל ביצירת בימתית  בעלת משמעות חזותית. אמן הבובות יפיח חיים  בחפצים הנמצאים סביבו.

שתי דרכים לשימוש בחפצים על הבמה: בראשונה החפצים מונפשים כדמויות בתיאטרון בובות. בשנייה החפצים נותרים ללא שינוי ומתפקדים כסימנים של שפה חזותית. בשתי הצורות יש צורך בנוכחותו הנראית של מפעיל אנושי, השחקן-בובנאי. גם מערכת היחסים שנוצרת בין החפץ לשחקן היא בעלת משמעות דרמטית. הקורס ישלב תרגילים המבוססים על טקסטים של ציירים, משוררים, פילוסופים, סופרים, במאי קולנוע ותיאטרון. כולם מקור להשראה.

 מנושאי הלימוד

 • שפת הסימנים של החפצים
 • הטקסט המילולי בתיאטרון החפצים
 • משחק והפעלה של חפצים, תנועה בחלל
 • על ההבדל בין חפצים של תפאורה לחפצים פעילים
 • תפקיד המפעיל-שחקן-מספר-בובנאי בתיאטרון החפץ
 • תרגילי משחק, הפעלה ודרמטורגיה
 • צפייה בקטעי וידאו וניתוח עבודות של אמני הז'אנר

 

ד"ר פטריסיה אודונובן

‫בובנאית, בימאית, מחזאית, שחקנית, מעצבת ומורה לתיאטרון בובות. הצגותיה מופיעות בפסטיבלים בינלאומיים  בארץ וברחבי העולם, שם היא מציגה בעברית, אנגלית, צרפתית, ספרדית וגרמנית.  הצגתה המפורסמת "נקודת אור" שיצרה בשנת 1994 עלתה לבמה 2500 פעמים בצרפת בלבד וממשיכה לעורר שבחים‫ בקרב הקהל והביקורת. כיום מנהלת פטריסיה את תיאטרון "אמבולו" היוצר מופעי תיאטרון חפצים‫, צלליות‫ ובובות למבוגרים ולילדים‫.  www.patriciaodonovan.com


קורס מספר 5

מפלונטר לקשר -
תקשורת באמצעות בובות בחינוך ובטיפול

מנחה אסתי אוסובסקי

יום רביעי-חמישי-שישי 13-11 לאוגוסט
בשעה 10:00 – 15:00  (יום שישי בשעה 9:00 – 14:00 )

היתרונות הגדולים של הבובות בחינוך ובטיפול הם בתחום הדיאלוג והתקשורת. כוחה של הבובה טמון ביכולת שלה לגשר בין המציאות החיצונית האובייקטיבית של הילד לבין המציאות האישית הסובייקטיבית שלו. לעיתים קל יותר לילד להתחבר לבובה מאשר לאדם בשר ודם.

הקורס עוסק בהעשרת הכלים המקצועיים של אנשי טיפול וחינוך בתקשורת עם ילדים.  בקורס נתנסה במגוון טכניקות לתקשורת דרך בובות התיאטרון.  נכיר תרגילי היכרות ופיתוח כישורים חברתיים באמצעות בובות, נלמד מהי בובת חבר, נשחק משחקי תפקידים עם הבובות בנושאים של הבעת רגשות, ניצור בובות מגרוטאות ונחקור את האופן בה ניתן דרכן להתמודד עם בעיות. כמו כן נצפה בסרטונים המתארים מקרים של עבודה עם בובות במסגרות השונות.

 

מנושאי הלימוד

 • יתרונות הבובה בטיפול ובחינוך
 • יסודות בהפעלת בובות : קצב תנועה וקול
 • טיפוסי בובות וסגנונות עבודה עם בובות
 • פיתוח השפה הרגשית באמצעות בובות
 • בובת חבר- הדגמה הסבר וסרטונים
 • בובת הגרוטאה – הבעיה והפתרון
 • תרגיל השדונים מתוך קלפי ארץ יצורי הנפש

 

אסתי אוסובסקי

בובנאית ומטפלת באמנות. M.A בביבליותרפיה.  מנחה סדנאות לטיפול ותקשורת באמצעות בובות לאנשי חינוך וטיפול במשרד החינוך ובקליניקה הפרטית. בעלת "תאטרון הג'ירפה". מופיעה בכל רחבי הארץ בסלי תרבות וספריות עם הצגותיה הפר פרדיננד, ויהי ערב, והמתנה הגדולה מהים.  לאחרונה הוציאה שני ספרי סיפורת: האחד לילדים לאונרדו וגל בהוצאת הקיבוץ המאוחד והשני למבוגרים חמניות מחפשות שמש.


קורס מספר 6

תרפיה דרך כלי התיאטרון
(בשילוב בובות)

מנחה עליזה בן יהודה

יום ראשון, שני, שלישי 17-15  לאוגוסט 2021
בשעה 16:00 – 21:00

האם יש קשר בין דרמה לתרפיה?  באיזה אופן תהליכים תרפויטים נושקים לכלי התיאטרון? עבודת הבמה הכוללת מחזה, שחקנים וקהל  משיקה לפסיכולוגיה האנושית. התרפיה עושה שימוש בתהליכי יצירה והבעה בכלים מתחום התיאטרון, המשחק והמופע. לא מתקיים האחד ללא השני. העיסוק בכלים הדרמטיים מאפשר ביטוי עצמי, פיתוח ספונטאניות, יצירתיות ודמיון, העצמת הדימוי העצמי ושיפור כישורים חברתיים. העשייה הדרמטית מחזקת את חוסנו ויכולותיו של האדם, ומאפשרת לו מרחב יצירתי בו הוא יכול לפעול ולגלות את כוחותיו. אנחנו מזמינות אתכם  לשלושה ימים של חקר עצמי דרך כלי התיאטרון.

מנושאי הלימוד

 • מושגי יסוד בשפת התיאטרון
 • בחירת הבובה האישית
 • תרגילי פסיכודרמה – מעבדה של רגשות
 • עבודת הדמות של השחקן
 • מפגש עם דמויות מתוך יצירות ספרותיות
 • שירת ההיקו היפנית כדרך ביטוי אישי

 

עליזה בן יהודה

בימאית ומורה לתיאטרון. בוגרת מכללת סמינר הקיבוצים בתיאטרון ולימודי פסיכודרמה בלסלי קולג'. מאמנת אישית ומנחת קבוצות. חונכת סטאז' בסמינר הקיבוצים. מנטורית לתהליכי עבודת ההוראה.


קורס מספר 7

תיאטרון קופסא -
בובות נעות ותפאורות מתחלפות

בהשראת מסורת ה"TOY THEATER" של המאות ה18-19

מנחה גילי קוזין אולמר

יום רביעי, חמישי, שישי 
20-18 לאוגוסט בשעה 10:00 – 15:00 
(יום שישי בשעה 9:00 – 14:00)

תיאטרון הקופסא אשר נקרא גם "תיאטרון צעצוע "TOY THEATER"   הומצא בסוף המאה ה-18 במטרה להמשיך את חווית הצפייה באופרה, בלט או הצגת תיאטרון. הערכה שהודפסה הכילה דגם מוקטן של הבמה והתפאורה ודיוקנאות של השחקנים שהשתתפו בה. בבית הרכיבו את התיאטרון והחיו מחדש את ההצגה עם בני משפחה וחברים, בליווי נגינה ותאורה של נרות ועששיות.

בסדנת הקיץ שלנו נבנה תיאטרון קופסא בעל תפאורות מתחלפות ודמויות-דיוקן בשילוב טכניקה מודרנית של צילום בטלפון, עיבוד התמונה במחשב, הדפסתה והפיכתה לבובת קרטון בעלת יכולת תנועה. גם את התאורה המסורתית נחליף בטכנולוגיה עכשווית באמצעות אפליקציה מיוחדת בטלפון.

 

מנושאי הלימוד

 • מסורת תיאטרון הקופסא
 • בניית הבמה ותפאורות מתחלפות
 • צילומי סטודיו של משתתפי הסדנה
 • היכרות עם תוכנות מחשב חינמיות לעיבוד תמונה
 • בניית הבובות בעלות מנגנון להזזת איברים
 • היכרות עם אפליקציית תאורה בצבעים

 

גילי אולמר-קוזין

מעצבת לתיאטרון. בוגרת  בהצטיינות (MA) מאקדמיה לאמנויות הבמה בסנט פטרבורג. יוצרת  בובות מסיכות ואביזרים עם התמחות במנגנונים מורכבים.  עיצבה ויצרה להצגות: "מתיא" ו"מסע בין חלמונים" לאנסמבל עיתים, "אניהו" ו"פתאום דפיקה בדלת" לתיאטרון הקאמרי, "בדמי ימיה" לתיאטרון החאן, "סיפור פשוט" לתיאטרון הבימה, "חלום ליל קיץ" ל"סטודיו למשחק ניסן נתיב, ועוד ועוד… ב- 2010 ייסדה את סטודיו "מרבה ידיים" המתמחה בעיצוב וייצור בובות, מסכות ואביזרים.


מחירים והרשמה 

מחיר כל קורס    860 שקל     ניתן לחלק לתשלומים.  
יש למלא טופס הרשמה ולשלוח למשרד בית בספר  – קישור לטופס הרשמה

הנחות: 

מחיר לקורס 1ל-2 קורסיםל-3 קורסיםל-4 ואילך
תלמידי בי"ס תשפ"א760 ש"ח740 ש"ח720 ש"ח680 ש"ח
תלמידים חדשים860 ש"ח800 ש"ח760 ש"ח700 ש"ח
תלמידים ותיקים820 ש"ח800 ש"ח780 ש"ח700 ש"ח
גמלאים וחיילים800 ש"ח780 ש"ח750 ש"ח700 ש"ח
חדשות